Κουφοχωριό

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κουφοχωριό

Συζητήσεις για προβλήματα ακοής και όχι μόνο...

Πρόσφατα Θέματα

» Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;
από afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:56 am

» Κοχλιακά εμφυτεύματα
από afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:45 am

» Καλησπέρα από ένα καινούριο μέλος!
από matina91 Τετ Μάης 30, 2012 2:42 am

» Εμπειρία σταθμός στην ζωή μου
από Μοργκάνα Τρι Απρ 03, 2012 4:50 am

» Η Κλεψύδρα
από Μοργκάνα Σαβ Μαρ 31, 2012 3:26 am

» Καλημερα σε ολους!
από Alexouka Τετ Μαρ 28, 2012 11:22 pm

» Η ζωή είναι απλή, εμείς την κάνουμε περίπλοκη
από PrinceOliver Τρι Μαρ 20, 2012 3:46 am

» Ποντιακά ανέκδοτα!
από PrinceOliver Πεμ Μαρ 08, 2012 3:45 am

» Έξυπνα και ταυτόχρονα χαζά ανέκδοτα!
από PrinceOliver Πεμ Μαρ 08, 2012 3:40 am

Λέξεις Κλειδιά

Απρίλιος 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates

free forum


4 απαντήσεις

    Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;

    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής; Empty Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Τρι Ιαν 31, 2012 4:19 am

    Ανοίγω ένα τεράστιο θέμα που έχουμε συζητήσει πολλές φορές και στο φέις. Εάν μαθαίνατε ότι σήμερα ένα παιδί 17 ετών έχει σοβαρό πρόβλημα ακοής / κώφωση , και σας ζητούσαν τη γνώμη σας για τα επαγγέλματα που θα μπορούσε να εξασκήσει, τι θα του λέγατε;
    PrinceOliver
    PrinceOliver
    Απλό κουφομέλος
    Απλό κουφομέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2012
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Βούλα

    Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής; Empty Απ: Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;

    Δημοσίευση  PrinceOliver Τρι Ιαν 31, 2012 7:41 am

    Κυρίως δουλειές γραφείου: Οικονομικά, πληροφορική, λογιστική, γραφιστική...

    Επίσης, πολλοί δουλεύουν ως δάσκαλοι νοηματικής ή καθηγητές σε ειδικά σχολεία.

    Τέλος, μπορώ να πω το αντίστοιχο και για χειρωνακτικές δουλειές αλλά σπανίζουν οι κωφοί τέτοιου επαγγέλματος.
    titoszois
    titoszois
    Κουφομωρό
    Κουφομωρό


    Αριθμός μηνυμάτων : 10
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2012
    Ηλικία : 63
    Τόπος : ΦΙΛΙΑΤΕΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ

    Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής; Empty ΜΕ ΛΙΓΗ ΚΑΛΗ ΘΕΛΗΣΗ.........

    Δημοσίευση  titoszois Τρι Ιαν 31, 2012 10:47 am

    Κατά τη γνώμη μου πολλές είναι η εργασίες που μπορεί να κάνει ένας κωφός.
    Και αν διαβάζει τα χείλη, αν έμαθε να μιλάει, τις κάνει σχεδόν όλες. Ειδικότερα: κατά τη γνώμη μου πάντα….
    Ότι έχει σχέση με γράψιμο, με υπολογιστές, με χειρονακτική-καλλιτεχνική εργασία, όπως γλύπτης ζωγράφος, κατασκευή κοσμημάτων, και άλλα.
    avatar
    afentis
    Κουφομωρό
    Κουφομωρό


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2014

    Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής; Empty Απ: Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;

    Δημοσίευση  afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:56 am

    PrinceOliver έγραψε:Κυρίως δουλειές γραφείου: Οικονομικά, πληροφορική, λογιστική, γραφιστική...

    Επίσης, πολλοί δουλεύουν ως δάσκαλοι νοηματικής ή καθηγητές σε ειδικά σχολεία.

    Τέλος, μπορώ να πω το αντίστοιχο και για χειρωνακτικές δουλειές αλλά σπανίζουν οι κωφοί τέτοιου επαγγέλματος.


    Εγώ γραφίστας είμαι με μεγάλου βαθμού βαρηκοίας. Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίσω στην δουλειά μου είναι όταν έρχομαι κάποια στιγμή με πελάτες. Η επικοινωνία με αυτούς είναι αρκετά δύσκολη εφόσον χρησιμοποιώ έντονα την χειλεοανάγνωση μου είναι αρκετά δύσκολο γιατί ο πελάτης συνήθως κάθεται δίπλα στον υπολογιστή και μου αποσπά στο να παρακολουθώ τα χείλη του. Πέρα απο αυτό η χειλεοανάγνωση αν γίνεται σε γνωστά πρόσωπα είναι πιο εύκολη εφόσον. Γιαυτό με τον καιρό έφυγα απο διαφημιστικές εταιρίες και πήγα σε εκδοτικές όπου η επαφή με πελάτες είναι σπανιότερη.

    Δυστυχώς με τη πάροδο του χρόνου το επάγγελμα του γραφίστα απαιτεί να ανεξαρτοποιηθείς και να γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας. Όπου σε αυτήν την φάση βρίσκομαι. Γιατί στο να είσαι ελευθερος επαγγελματίας χρειάζεται η ακοή ...αλλιώς δεν!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 10:51 am