Κουφοχωριό

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κουφοχωριό

Συζητήσεις για προβλήματα ακοής και όχι μόνο...

Πρόσφατα Θέματα

» Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;
από afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:56 am

» Κοχλιακά εμφυτεύματα
από afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:45 am

» Καλησπέρα από ένα καινούριο μέλος!
από matina91 Τετ Μάης 30, 2012 2:42 am

» Εμπειρία σταθμός στην ζωή μου
από Μοργκάνα Τρι Απρ 03, 2012 4:50 am

» Η Κλεψύδρα
από Μοργκάνα Σαβ Μαρ 31, 2012 3:26 am

» Καλημερα σε ολους!
από Alexouka Τετ Μαρ 28, 2012 11:22 pm

» Η ζωή είναι απλή, εμείς την κάνουμε περίπλοκη
από PrinceOliver Τρι Μαρ 20, 2012 3:46 am

» Ποντιακά ανέκδοτα!
από PrinceOliver Πεμ Μαρ 08, 2012 3:45 am

» Έξυπνα και ταυτόχρονα χαζά ανέκδοτα!
από PrinceOliver Πεμ Μαρ 08, 2012 3:40 am

Λέξεις Κλειδιά

Μάης 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates

free forum


3 απαντήσεις

    Περί επικοινωνίας...

    PrinceOliver
    PrinceOliver
    Απλό κουφομέλος
    Απλό κουφομέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2012
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Βούλα

    Περί επικοινωνίας... Empty Περί επικοινωνίας...

    Δημοσίευση  PrinceOliver Τετ Φεβ 08, 2012 5:08 pm

    Άτομα με ακουστικές παθήσεις: Πως αισθάνεστε όταν μιλάτε με τον προφορικό λόγο; Έχετε εξοικειωθεί με αυτόν; Πιστεύετε πως είστε κατανοητοί στον συνάνθρωπο;

    Άτομα χωρίς ακουστικές παθήσεις: Πως αισθάνεστε όταν συνομιλείτε με άτομα με πρόβλημα ακοής; Κάνετε σκέψεις του στυλ "με καταλαβαίνει ο άλλος ή όχι"; Πως αντιδράτε;
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Περί επικοινωνίας... Empty Απ: Περί επικοινωνίας...

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Παρ Φεβ 10, 2012 1:26 pm

    Ωραίο θέμα. Εγώ βασικά μιλώ μόνο προφορικά όλη τη ζωή μου οπότε ναι, είμαι εξοικειωμένη και
    σε γενικές γραμμές γίνομαι κατανοητή αλλά όχι πάντα και όχι από όλους.

    Εάν δεν με καταλαβαίνουν και χρειάζομαι κάτι, πχ ψωνίζω σε ένα μαγαζί, έχω μαζί μου πάντα χαρτί και μολύβι
    ή το κινητό και γράφω αυτό που χρειάζομαι.

    Γενικά μου έχουν πει όταν είμαι χαλαρή με τους δικούς μου έχω πολύ καλή ποιότητα φωνής, όταν όμως μιλώ
    σε αγνώστους και αγχώνομαι γίνομαι ακατάληπτη
    (παρόλα αυτά έχω δώσει προφορικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο ουκ ολίγες φορές).

    Οσο μεγαλώνω αποβάλλω αναγκαστικά το άγχος του "ακροατηρίου" αφού μιλώ σε κοινό στα πλαίσια των παρουσιάσεων βιβλίου
    και ποιητικών εκδηλώσεων.

    Ομως ειδικά για τις απαγγελίες ποίησης προτιμώ να τα διαβάζουν άλλοι, για να μην "σκοτώσω" τη συγκίνηση του ποιήματος.
    PrinceOliver
    PrinceOliver
    Απλό κουφομέλος
    Απλό κουφομέλος


    Αριθμός μηνυμάτων : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2012
    Ηλικία : 32
    Τόπος : Βούλα

    Περί επικοινωνίας... Empty Απ: Περί επικοινωνίας...

    Δημοσίευση  PrinceOliver Κυρ Φεβ 12, 2012 4:57 am

    Μια από τα ίδια με την προλαλούσα κι εγώ.

    Με τους δικούς μου ανθρώπους (συγγενείς ή φίλους) καταλαβαίνομαι απόλυτα, ακόμα κι να μιλάω με κλειστό το στόμα (όπως κάνω σχεδόν πάντα όταν μιλάω) ή να την έχω αρπάξει γερά. Με τους άγνωστους, είναι φυσικό για μένα - και συνηθισμένο - να μη περιμένουν την παράξενη φωνή και συνήθως απαντάνε με την πρώτη, αλλιώς μένουν με ένα ερωτηματικό ύφος και προσπαθούν να μορφάσουν με ευγενικό τόνο, δίχως επιτυχία, κι έτσι το επαναλαμβάνω άμεσα δεύτερη φορά και τότε καταλαβαίνουν σχεδόν πάντα.

    Κι δεν φταίω αν κάποιοι στον δρόμο που τους σταματάω με μια συγνώμη για την ενόχληση και που είναι η οδός τάδε, με κοιτάζουν τρομαγμένοι και συνεχίζουν τον δρόμο τους με γοργότερο βήμα. Αυτοί είναι pig . Cool
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Περί επικοινωνίας... Empty Απ: Περί επικοινωνίας...

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Κυρ Φεβ 12, 2012 5:24 am

    Eγώ δεν τολμώ να ρωτήσω κανέναν στον δρόμο (εκτός αν είναι απολυτη ανάγκη, οπότε πάντα κάνω την εισαγωγή
    ξέρετε δεν ακούω / έχω πρόβλημα ακοής και θέλω να ρωτήσω κάτι μπλα μπλα.

    Πολλές φορές όμως ακόμα και τότε με ρωτάνε: από που είσαι; Βουλγαρία;

    affraid
    avatar
    nessa
    Κουφομωρό
    Κουφομωρό


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012

    Περί επικοινωνίας... Empty Απ: Περί επικοινωνίας...

    Δημοσίευση  nessa Τετ Φεβ 22, 2012 1:35 pm

    PrinceOliver έγραψε:
    Άτομα χωρίς ακουστικές παθήσεις: Πως αισθάνεστε όταν συνομιλείτε με άτομα με πρόβλημα ακοής; Κάνετε σκέψεις του στυλ "με καταλαβαίνει ο άλλος ή όχι"; Πως αντιδράτε;

    Πολύ ωραίο θέμα! Ευτυχώς δεν έχω κάποιο πρόβλημα να επικοινωνήσω με κανέναν! Smile

    Όλοι μου λένε ότι με καταλαβαίνουν πολύ εύκολα από τον τρόπο που μιλάω. Ακόμα και όσοι έχουν μάθει να επικοινωνούν με νοηματική, δεν έχουν κάποιο πρόβλημα να με καταλάβουν. Εντάξει, κάποιες φορές κάτι ξεφεύγει. Τότε απλά μου ζητάνε να επαναλάβω αυτό που δεν κατάλαβαν. Ή αν πρόκειται για άγνωστη λέξη, να προσπαθήσω να πω αυτό που θέλω διαφορετικά.

    Τέτοιες σκέψεις, όχι, δεν κάνω. Ίσως να αναρωτηθώ κάτι ανάλογο αν δω από την έκφραση του άλλου ότι μάλλον δεν κατάλαβε (ξέρεις... απορία πχ). Τότε απλά θα ρωτήσω μήπως μίλησα περίεργα, ή λιγότερα καθαρά κι αν θέλει να ξαναπώ κάτι.

    Το ίδιο ισχύει και από την ανάποδη πλευρά. Ως επί το πλείστον καταλαβαίνω τι μου λένε κι αν τύχει και δεν πιάσω κάποια λεξούλα, απλά τους το λέω.
    ________________

    Εκτός θέματος και της ερώτησης του Prince:
    Όσο για το άλλο που λέτε, να μη φοβάστε καθόλου να μιλήσετε στο δρόμο (εσύ Σοφία που λες το αποφεύγεις). Ξέρω, καταλαβαίνω, υπάρχουν και "αχαρακτήριστοι" άνθρωποι (για να μη βρίσω), αλλά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θα πρέπει να σας κάνουν να νιώθετε από περίεργα έως άσχημα που δε μιλάτε καθαρά ή με την ίδια φωνή. Μια χαρά έχουν μάθει να συνεννοούνται τα κοπρόσκυλα με τους αλλοδαπούς που τους κάνουν τις δουλειές που ξέρουν 10 λέξεις κι αυτές μισές, μπερδεμένες, σπαστές, λάθος, κλπ! (δεν υποννοώ εδώ κάτι αρνητικό για τους αλλοδαπούς)! Όπου τους συμφέρει ξέρουν κ συνεννοούνται? Όπου τους συμφέρει παραβλέπουν τις διαφορές στην ομιλία?... Τεσπα. Αρκετά, ας μη θυμώσουμε.... Τέλος το "εκτός θέματος".
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Περί επικοινωνίας... Empty Απ: Περί επικοινωνίας...

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Δευ Φεβ 27, 2012 12:31 pm

    Νέσσα σε καταλαβαίνουν γιατί έχεις συνηθίσει να μιλάς σε κάποιον που έχει πρόβλημα ακοής. Οπως καταλαβαίνουν τον αδερφό μου και τον άντρα μου!

    Τώρα για το αν υπάρχει διάθεση του κόσμου να επικοινωνήσει όταν δεν πρόκειται για δουλειά... χμμ... Προφανώς όταν πρόκειται να γίνει μια συγκεκριμένη δουλειά ο κόσμος καταβάλλει προσπάθεια για να επικοινωνήσει, ενώ διαφορετικά δεν έχει κίνητρο.

    Εγώ πάντως ασφαλώς θα το αποφεύγω να μιλάω με άγνωστους εάν δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη, γιατί αυτό σημαίνει χάσιμο ενέργειας και από την πλευρά μου. Οπου υπήρξε ανάγκη φυσικά πχ αν ταξιδεύω κάπου μόνη και απαιτείται, βεβαίως πιάνω την κουβέντα και σε αγνώστους για να με καθοδηγήσουν.

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 09, 2024 2:28 pm