Κουφοχωριό

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Κουφοχωριό

Συζητήσεις για προβλήματα ακοής και όχι μόνο...

Πρόσφατα Θέματα

» Ποιά επαγγέλματα ταιριάζουν σε άτομα με προβλήματα ακοής;
από afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:56 am

» Κοχλιακά εμφυτεύματα
από afentis Παρ Σεπ 19, 2014 11:45 am

» Καλησπέρα από ένα καινούριο μέλος!
από matina91 Τετ Μάης 30, 2012 2:42 am

» Εμπειρία σταθμός στην ζωή μου
από Μοργκάνα Τρι Απρ 03, 2012 4:50 am

» Η Κλεψύδρα
από Μοργκάνα Σαβ Μαρ 31, 2012 3:26 am

» Καλημερα σε ολους!
από Alexouka Τετ Μαρ 28, 2012 11:22 pm

» Η ζωή είναι απλή, εμείς την κάνουμε περίπλοκη
από PrinceOliver Τρι Μαρ 20, 2012 3:46 am

» Ποντιακά ανέκδοτα!
από PrinceOliver Πεμ Μαρ 08, 2012 3:45 am

» Έξυπνα και ταυτόχρονα χαζά ανέκδοτα!
από PrinceOliver Πεμ Μαρ 08, 2012 3:40 am

Λέξεις Κλειδιά

Μάης 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates

free forum


3 απαντήσεις

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    avatar
    nessa
    Κουφομωρό
    Κουφομωρό


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!! Empty Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    Δημοσίευση  nessa Δευ Φεβ 20, 2012 2:54 pm

    Καλησπέρα σας! (ή μήπως λένε καλημέρα τέτοια ώρα? ππφφφ όπως το βλέπει κανείς!)

    Μόλις ανακάλυψα την ύπαρξή σας κι έσπευσα να γραφτώ και στο φόρουμ (σε λίγο που θα μπω φεις θα σας ψάξω κι εκεί) Smile

    Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα ακοής, αλλά δε νομίζω ότι έχει κάποια σημασία καθότι, δόξα τω Θεώ, εδώ καθώς φαίνεται δεν υπάρχει διαχωρισμός στρατοπέδων.

    Πέρα όμως από την προσωπική μου "ευαισθησία" στα κοινωνικά θέματα (πού καταντήσαμε! ποια ευαισθησία? η κοινή ανθρωπιά έπρεπε να είναι) και το ενδιαφέρον σε αυτούς τους τομείς, έχω μια μικρή αδερφούλα που γεννήθηκε πρακτικά κωφή. Λόγω καταρχάς της ενασχόλησής μου με το θέμα από όλες τις πλευρές (και φυσικά το ότι υπάρχει άτομο στην οικογένεια συμβάλλει κατά πάρα πολύ), δεύτερον λόγω της επαφής με την "κοινωνία των κωφών" κι επίσης λόγω των μαθημάτων ΕΝΓ που παρακολουθώ, έχω γνώση και άποψη αν όχι για όλα (προς Θεού!) για πάρα πολλά.

    Αυτό που δυστυχώς δεν ξέρω και δε θα μάθω ποτέ είναι αυτό το "in your shoes" που λένε οι φίλοι μας οι Άγγλοι/Αμερικάνοι. Θα ήθελα πολύ για μια μέρα έστω να μπορούσα να βρεθώ στη θέση κάποιου κωφού ατόμου. Τα συναισθήματα δεν περιγράφονται με λέξεις, ούτε οι αισθήσεις. Εγώ δε μπορώ να εξηγήσω πώς είναι να ακούς το κύμα που σκάει στα βράχια, ούτε τη φασαρία των αυτοκινήτων και τα κορναρίσματα και να σε πιάνει πονοκέφαλος. Ούτε εσείς μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς είναι να ακούς κάτι, χωρίς να ξέρεις τι. Ή τι θα πει "ακούω μια ομιλία στο περίπου, αντιλαμβάνομαι ότι μιλάνε αλλά δεν ξέρω τι λένε". Θα ήθελα να το ζήσω, να το νιώσω, να το καταλάβω.

    Αρκετά σας ζάλισα όμως, αυτό θα έπρεπε να ήταν ένα συστατικό ποστ κι όχι σεντόνι... Razz
    Έχουμε ολόκληρο φόρουμ να συζητήσουμε για όλα! Wink

    Καλώς σας βρήκα!!
    Μοργκάνα
    Μοργκάνα
    Κουφομωρό
    Κουφομωρό


    Αριθμός μηνυμάτων : 32
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2012
    Τόπος : Ελλάδα (σε αυτή τη ζωή)

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!! Empty Απ: Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    Δημοσίευση  Μοργκάνα Τρι Φεβ 21, 2012 12:40 pm

    Καλωσόρισες Νέσσα!!! Μου άρεσε και η ιστορία και σε βρίσκω πολύ ευαισθητοποιημένη και όχι μόνο μάλλον λόγω της αδερφής σου (που με το καλό να τη δεχτούμε και αυτήWink
    Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς ότι στη θέση ενός ατόμου με πρόβλημα ακοής (όπως κι εγώ που έχω βαριά βαρυκοία) είναι δύσκολο να την καταλάβεις τελείως (πως να μπεις στα παπούτσια όπως λες) αλλά λίγη καλή θέληση και επικοινωνία, βρίσκουμε κοινά σημεία και ξεπερνάμε τα εμπόδια!
    Καλωσόρισες και πάλι! cheers
    avatar
    nessa
    Κουφομωρό
    Κουφομωρό


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2012

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!! Empty Απ: Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    Δημοσίευση  nessa Τετ Φεβ 22, 2012 12:50 pm

    Έχεις δίκιο! Όλα είναι θέμα θέλησης για να ξεπεράσεις τα όποια εμπόδια! Εύχομαι να το έβλεπε αυτό όλος ο κόσμος. Τι καλύτερα που θα ήταν όλα!!! Έχω την αίσθηση όμως ότι προχωράμε προς το καλύτερο. Μπορεί με αργά βήματα (πολύ αργά), αλλά προχωράμε! Wink

    Ακριβώς γι' αυτό μου άρεσε πολύ αυτό φορουμάκι Smile
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!! Empty Απ: Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Δευ Φεβ 27, 2012 12:26 pm

    Γειά σου Νέσσα και καλώς μας βρήκες. Είμαι κι εγώ 100% κωφή, αλλά πρόλαβα να ακούσω κάποια πράγματα ως παιδί, έχω δηλαδή μεταγλωσσική κώφωση.
    Σήμερα είμαι 39 ετών και δεν ακούω τίποτα.

    Ισως αυτοί που μπορούν να απαντήσουν στα ερωτήματά σου είναι όσοι έζησαν αρκετά χρόνια ακούγοντας τέλεια ή καλά και έχασαν μετά την ακοή τους και έτσι
    έχουν ικανή εμπειρία και από τις δυο πλευρές. Εχουμε και τέτοιους στην ομάδα μας. Οι περισσότεροι γράφουν στο facebook όπου έχουμε την ομώνυμη ομάδα, αν θέλεις έλα κι εσύ να μας βρεις εκεί. Κάνουμε προσπάθεια να μεταφέρουμε τον κόσμο προς το φόρουμ, αλλά μάλλον έχουν βολευτεί στο φέις.

    Αυτά για σήμερα, θα τα ξαναπούμε!
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!! Empty Απ: Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Δευ Φεβ 27, 2012 12:37 pm

    Α καλά τώρα είδα ότι θα μας έψαχνες και στο φέις, ελπίζω να μας έχεις ήδη βρει!
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ
    Admin


    Αριθμός μηνυμάτων : 43
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2012
    Ηλικία : 51
    Τόπος : ΑΘΗΝΑ

    Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!! Empty Απ: Νέος κάτοικος στο Κουφοχωριό!!

    Δημοσίευση  ΣΟΦΙΑ ΚΟΛΟΤΟΥΡΟΥ Δευ Φεβ 27, 2012 12:39 pm

    Ούτε εσείς μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς είναι να ακούς κάτι, χωρίς να
    ξέρεις τι. Ή τι θα πει "ακούω μια ομιλία στο περίπου, αντιλαμβάνομαι ότι
    μιλάνε αλλά δεν ξέρω τι λένε". Θα ήθελα να το ζήσω, να το νιώσω, να το
    καταλάβω.

    Λοιπόν σε αυτό νομίζω πως μπορώ να απαντήσω, σκέψου πως έχεις ένα ραδιόφωνο με παράσιτα και ακούς μόνο βζννν βζννν χρατς χριτς ουκακαμπουμ μπουμ κιριακακα, αμπρα κατάμπρα άκατα μακατα σουκου του μπε , ε κάτι τέτοιο καταλαβαίνουμε από την ομιλία !

    Η σαν να ακούς εσύ μια γλώσσα που δεν ξέρεις και να ξέρεις ότι ναι μεν είναι ομιλία αλλά δεν βγάζεις νόημα.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μάης 10, 2024 10:28 am